czwartek, 11 lipca 2019

Lifestyle- Safe the planet - Angry Earth / Chrońmy planetę - wkurzona Ziemia

"Być człowiekiem to właśnie być odpowiedzialnym.
 To znać uczucie wstydu w obliczu nędzy, 
nawet tej nędzy, której nie jesteśmy winni.
 To odczuwać dumę ze zwycięstwa odniesionego przez kolegów. 
To czuć, kładąc swoją cegłę, że się bierze udział w budowaniu świata."
Antoine de Saint-Exupéry
"To be a man is to be responsible.
It's to know the feeling of shame in the time of misery,
even this misery we are not guilty of.
It's to feel the pride of victory won by colleagues.
It feels like laying a brick to participate in building the world."
Antoine de Saint-ExupéryAngry Earth - toksyczna relacja planety Ziemia oraz człowieka

Niedawno trafiłam na Instagramie na niezwykły profil @angryearth. Za pomocą prostych rysunków artysta Frantisek Czanner prezentuje toksyczną relację naszej planety Ziemi z bytami ludzkimi. Żaden z rysynków nie wymaga słów, ponieważ przekaz każdego z nich jest nad wyraz oczywisty.
Mnie zachwyciła ich prosta forma, bogata tematyka oraz treść skłaniająca do refleksji. 

Proste obrazy w pewien sposób pokazują prawdę na temat tego wszystkie co uczyniliśmy i wciąż czynimy naszej planecie. Artysta za pomocą rysunków ( przynajmniej u mnie) skutecznie wywołuje w człowieku poczucie winy i sprawia,ze dodatkowo chce sie dla naszej planety zrobić cos dobrego.

Miejmy nadzieję,że wraz ze wzrostem świadomości dotyczącym róznych aspektów ekologicznych doczekamy się rysunków autora z serii Szczęśliwa Ziemia.


***

Angry Earth - toxic realtion betwwen Earth planet and human being

Recently, I have found  on Instagram  an unusual @angryearth profile. Using simple drawings, the artist Frantisek Czanner presents the toxic relationship of our planet Earth with human beings. None of the drawings requires words, because the message of each of them is extremely obvious.

I was impressed by their simple form, rich subject matter and the content that consider us to serious reflections.

Simple images in some way show the truth about all that we have done and we are still doing to our planet. By drawings (at least at my case), the artist effectively make us guilty and at the same time makes us want to do something good for our planet.

Let us hope that with the increase of awareness regarding various ecological aspects, we will see the drawings of the author from the Happy Earth series.
88 komentarzy:

 1. Ochhh biedna ta nasza planeta! Te rysunki powinny być wszędzie, może ludzie się opamiętają..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biedna, powoli świadomość ludzi i tak jest większa

   Usuń
 2. Bardzo trafnie te obrazki prezentują problemy zanieczyszczenia naszej planety.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prawda jest niestety okrutna. Sami pracujemy na obraz takiej planety.

  OdpowiedzUsuń
 4. Urzekające prace, dzięki za udostępnienie. Ważny temat. I piękny cytat z Saint-Exupéry'ego
  przytoczyłaś, jestem Ci za niego wdzięczna.

  OdpowiedzUsuń
 5. good post 😊 would you like to follow each other? if the answer is yes, please follow me on my blog & i'll follow you back. https://camdandusler.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Aż serce zabolało. Takie prawdziwe te obrazki. Szkoda tylko, że my zwykli ludzie nadal nie widzimy problemu

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow, bardzo mocne ilustracje! Uważam, że każdy powinien je zobaczyć. Aż łza w oku się kręci.
  Pozdrawiam,
  Aleksandra

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow I will follow this profile, I rally like these illustration, they are very representative of what is happening right now!
  Don't Call Me Fashion Blogger
  Facebook
  Bloglovin'

  OdpowiedzUsuń
 9. Thank you so much for sharing this profile. Illustration are so beautiful, unique and true. They perfectly present what happen with planet Earth today.

  New Post - http://www.exclusivebeautydiary.com/2019/07/1st-anniversary-of-exclusive-beauty_9.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Nic nie warte obrazki jak pszczółki malowane po którymś z zamachów terrorystycznych. Podobnie jak wyświetlanie na kominach jakichś napisów i temu podobne akcje. Brednie o super autach elektrycznych , które ...nie niszczą planety i temu podobne paranoje. Mam u siebie stokilkadziesiąt drzew. Ile masz , ty co się tak ekscytujesz obrazkami ? Nie ekscytuj się, posadź coś, pomóż posadzić, jedno chociaż. Nie gadaj, nie rysuj, zrób. Naucz własne dziecko zrobić coś. Nie złamać gałązki jeśli mu się jest do czegoś potrzebna itd.... Na autach widzę czasem rysunek zwierzęcia z napisem nie krzywdź...czyli pies w aucie a ja mam go niby nie pogryźć czy co ....podobne bzdury jak pokazane obrazki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obrazki drogi Kloszardzie mają właśnie skłaniac do czynu, najpierw trzeba dać niekiedy ludziom materiał nad którym moga pomyśleć, a to myślenie niech dalej przybierze formę czynu.
   Ja działam. Nie jem mięsa, segreguje smieci, nie wyrywam drzew ani łąkowych kwiatów, nie wyrzucam śmieci na chodniki i tego tez w rodzinie uczymy małą Chloe. Aby miała szanse żyć w pięknym świecie.

   Usuń
  2. Ludzie nie powinni myśleć . Powinni mieć w sobie szacunek dla ziemi po której chodzą, która ich żywi i pozwala istnieć w tak wspaniałych warunkach. By mieli szacunek, od maleńkości wypada pokazać dziecku, że się szanuje planetę. Nie uczyć. Pokazać i stworzyć naturalnym dbałość o wszystko wokół. O wszystkich wokół.
   Możliwe ,że są ludzie którzy nauczą się obrazkami ale ja takich nie znam. Stąd mój cynizm czy może nawet złośliwość.

   Usuń
  3. Powinni. Powinno się i uczyc i pokazywać jednocześnie. Dzieciom łatwiej pokazać takie rysunki, myśla bardziej obrazowo :-)

   Usuń
 11. Coś jeszcze podobnego. Niedawno przy drodze leżał pies. Ot coś mu było, leżał. Dowiedziałam się ,że pojawiły się jego zdjęcia na fejsbuku , czy jak się tam to coś nazywa i ileś polubień tekstu a pies cholera leżał. Podobna empatia jak pani zamieszczone obrazki.PS. Psa zabrano i zaopiekowano się bez zrobienia choćby jednego zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o to chodzi, nie wszystko musi byc nagłośnione, choć czasami dobrze , ze jest bo ludziom czasami jest taki " obrazkowy kop" potrzebny

   Usuń
  2. Nie miałam tego na myśli ,że nagłośnione być nie musi. Miałam niepojawiające się obrzydzenie dla ludzi pokazujących obrazki zamiast pomóc. Jakim trzeba być zwyrodnialcem by fotografować coś ,gdy można pomóc. Zastanawiałam się czy nie oddać sprawy prawnikowi by wytoczył proces o braku pomocy potencjalnie skrzywdzonemu zwierzęciu ale... idiota nawet takiej nauki nie pojmie.
   PS Mój nick świadczy dokładnie tak jak pani to odbiera ale postać jaka się wypowiada, w części autentyczna w części z pewnością urojona, jest kobietą i chociaż czasy teraz takie ,że kobiety bardziej męskie niźli panowie, leżący z depresją i piwkiem przed telewizorem to jednak nie jestem z tych , którzy za prawdę naturalną przyjmują wyniki głosowania czy ktoś jest kobietą czy nie, zboczeńcem czy nie itp...

   Usuń
  3. Rozumiem- zdecydowanie lepiej jest pomóc niż to tylko bezczynnie nagłaśniać.

   Usuń
 12. Jakie to wszystko niestety prawdziwe...

  OdpowiedzUsuń
 13. Obrazki są bardzo realistyczne i pokazują dzisiejsze problemy Ziemi.
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Rysunki sa super. Juz W szkole podstawowej powinni wprowadzić przedmiot ochrona środowiska i uświadamiać dzieci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem całkowicie za, dlatego takie akcje jak sprzątanie ziemi są super :-)

   Usuń
 15. Ja się tylko obawiam, że te obrazki zrobią wrażenie tylko na już świadomych ludziach, którzy żyją jak najbardziej ekologicznie. A niestety żeby było lepiej, to trzeba przekonać rządzących. Ale tam obrazki nie pomogą. Tam pomoże tylko kasa. Smutne.

  OdpowiedzUsuń
 16. ja się staram od jakiegoś czasu żyć bardziej ekologicznie, mam nadzieję,że takie rysunki pomogą.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo dobry przekaz, tego typu obrazki powinny pojawiać się w przestrzeni publicznej, może niektórym dałoby to choć trochę do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 18. Great post, love it so much! :)
  If you want that we follow each other let me know by leaving a comment here --> https://beautyshapes3.blogspot.com/2019/06/elegant-outfit-manzara.html

  OdpowiedzUsuń
 19. Myślę,że jeśli mamy uczyć dzieci jak "nie niszczyć, nie krzywdzić, nie być okrutnym" to te obrazki na pewno są przydatne bo do dzieci (i niektórych dorosłych) najlepiej trafia "informacja obrazkowa". Nie zawsze można adoptować zwierzaka ze schroniska ale zawsze można nauczyć dzieci odpowiedzialności za to "co oswoiliśmy".

  OdpowiedzUsuń
 20. Rysunki rzeczywiście bardzo wymowne.

  OdpowiedzUsuń
 21. Rewelacja, bardzo mi się podobają te rysunki:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jakie to prawdziwe. Poruszające, ale niestety to wszystko dzieje się wokół nas. Sami do tego dopuszczamy. Niszczymy naszą planetę, a ona się zmienia. Na naszych oczach.

  OdpowiedzUsuń
 23. Te rysunki są rewelacyjne!!! Skłaniają do refleksji!!!

  OdpowiedzUsuń
 24. tak, tak, rysunki są genialne! nasz świat ginie a ludzie w ogóle nie mają tej świadomości, owszem przytakują i mówią czasem o idących zagrożeniach, ale wciąż kupują plastikowe worki bo nie chciało im się zabrać z domu, zaśmiecają ulice i lasy, smrodzą,a szkoda gadać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o to aby zacząć od takich małych rzeczy- jak chociażby te materiałowe siatki, oszczędność wody pitnej etc

   Usuń
 25. The situationof our planet is really serious, but luckily seems that more and more people is becoming aware of the situation and ty to resolve it.
  And this can happen even thanx to artists like this!
  XO
  S
  https://s-fashion-avenue.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 26. Thanks for sharing this. It's sad that these illustrations are depicting the truth and hopefully it will raise more awareness.

  OdpowiedzUsuń
 27. Great illustrations! :)
  We need to take care of the world.
  I loved the phrase of Antoine de Saint-Exupéry at the beginning of the post.

  https://www.heyimwiththeband.com.br

  OdpowiedzUsuń
 28. Świetne są te rysunki i ich przekaz! 😀

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo podoba mi się zamieszczona przez Ciebie grafika. Prosta, a zarazem w swym przekazie bardzo dosadna. Jestem krótko mówiąc zafascynowana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Własnie ta prostota mnie uderzyła i postanowiąłm się nimi z Wami podzielić :-)

   Usuń
 30. We should all take care about our environment. It's so important.

  xx Simone
  Little Glittery Box

  OdpowiedzUsuń
 31. Save the earth!
  Love the earth!

  OdpowiedzUsuń
 32. niby rysunki ale smutne i prawdziwie...

  OdpowiedzUsuń
 33. Omg so sad all theses points are so true :(


  https://myroutinesjade.jadieslittleblog.co.uk/2019/05/5-ways-we-travelled-to-venice-for-cheap.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
 34. So sad that the pictures are showing the truth and we are all responsible. Let us do whatever we can to help in small ways.

  OdpowiedzUsuń
 35. I love this because this is really eye opening, I hope more people open their eyes and try to do their part in taking care of our planet.

  https://sarahrizaga.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 36. Wow what a powerful post and thank you for sharing. I am going to look up this profile on IG.

  Allie of
  www.allienyc.com

  OdpowiedzUsuń
 37. Sami ciężko na to pracujemy...
  Oby więcej takich rysunków się pojawiało...
  Pozdrawiam
  Lili

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety tak, choć ludzie są na szczescie coraz bardziej świadomi :-)

   Usuń
 38. Super,że pojawiają się takie profile, rysunki. Dają do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 39. Dobrego dnia pani życzę. Mój będzie piękny bo będzie i pani życzę by był.

  OdpowiedzUsuń
 40. Wow, they are such powerful cartoons! thank you for sharing!

  Hope that you are having a wonderful weekend :)


  Away From Blue

  OdpowiedzUsuń
 41. Ilustracje dają do myślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Thanks for this great informative post!

  OdpowiedzUsuń
 43. Rysunki w sam raz na plakaty! :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Ja również widziałam ten profil i muszę przyznać, że to dobry pomysł. Może jeśli do niektórych ludzi nie docierają słowa, to może dotrą ilustracje, które wyrażają więcej. Według mnie wszystko w tych obrazach jest trafione w punkt.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 45. These illustrations are so great. I love that they remind us to take care of our planet.

  OdpowiedzUsuń
 46. Thanks a lot :D

  super interesting post my dear

  NEW OUTFIT POST | ONE DAY COMBINE A COFFEE!
  InstagramFacebook Official PageMiguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D

  OdpowiedzUsuń
 47. Ech, faktycznie, tu nie trzeba słów- wszystko świetnie narysowane. Myślę, że zmuszenie do refleksji jest pierwszym i chyba najważniejszym krokiem do zmian masowych. Przekaz obrazkowy dotrze do ludzi bez względu na język którym się posługują...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokałdnie- chodzi, aby zacząc od małych kroków :-)

   Usuń
 48. Bardzo ciekawe prace, zaraz zajrzę na ten profil :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Te obrazki dają sporo do myślenia. Niestety niszczymy planetę na której żyjemy. Każdy z nas naprawdę niech wykona mały ruch, aby tej Ziemi było lżej: przejedzie się raz w tygodniu do pracy rowerem, wybierze napój w opakowaniu zwrotnym, naleje wodę do kubeczka na płukanie zębów, zamiast puszczać kran pełną parą przez kilka minut mycia. Małe rzeczy, a dużo dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie- własnie od tych małych kroków się zaczyna :-)

   Usuń

Thank you so much for every single comment they make me smile. I will try to visit your blog as soon as I can :-) If you like my blog just follow me, if I like yours I will do the same :-)

Dziękuję bardzo za każdy pojedyńczy komentarz. Odwiedzam Wasze blogi tak szybko jak mogę :-) Jesli spodoba się Tobie mój blog będzie mi miło jak go zaobserwujesz. Jeśli spodoba mi sie Twój z pewnością zrobię to samo :-)